Plstění bylo známo již ve starověku


Plstění je velmi zvláštním způsobem upravené ovčí rouno, lidé na tuto techniku přišli již ve starověku, je to tedy jedna z nejstarších metod výroby textilií a přitom se její obliba dochovala až do současnosti. Plsť možná znáte i vy, a pokud stále tápete a netušíte, o čem je řeč, připomeneme vám třeba film s názvem „Eva tropí hlouposti“ z roku 1939. Excelovali v něm herci jako byl Oldřich Nový, Nataša Gollová, Jiřinka Sedláčková anebo Raul Schránil. Oldřich Nový se kuriózním způsobem seznámí s Jiřinkou Sedláčkovou ve svém voze, který řídí s kloboukem na hlavě.

klobouk Oldřicha Nového z plsti

Plstěné klobouky se tehdy nosily zcela běžně a muž bez klobouku, to by bylo velké společenské faux pas, podobně, jako žena bez podprsenky. Klobouky byly považovány za výraz osobní cti a úcty, ale příliš dlouho jim to nevydrželo, vytratily se z módy již v šedesátých letech, ovšem zkázu plstění to nepřineslo.

výrobky z plstění

Dnes se plstění vyrábí v mnoha barevných odstínech a slouží jako vynikající oděvní doplněk a materiál pro tvorbu nekonečných variací dekorativních předmětů. Dají se z něj zhotovit dětské hračky, bačkůrky, panenky, zvířátka, dečky, sedáky, polštářky, loutky na prsty a na ruce, napodobeniny ovoce a zeleniny, žertovné předměty, vánoční a velikonoční výzdoba a mnoho dalších nápadů, které si můžete prohlédnout i na Internetu. Lidé se tu velmi rádi pochlubí tím, co si sami vymysleli a vytvořili. Někdy se jedná o skutečně mistrovské kousky, trojrozměrné figurky, nad jejichž krásou se až tají dech.

Obrovskou výhodou plstění Prima obchod je jeho velmi nízká cena a obrovský barevný rozsah dobře dostupného materiálu. Nakoupíte barvy plsti podle svého uvážení a můžete tvořit svůj smělý projekt. Je to zároveň vynikající podnět k dětské domácí či školní tvorbě, rozhodně lepší, než negativně laděné hry na počítači nebo trapná a někdy i nebezpečná zábava na sociálních sítích.