Vzduchotechniku je třeba revidovat, čistit a dezinfikovat


Zajištění vlastního bydlení a střechy nad hlavou je pro člověka základní životní potřebou, ovšem jakmile se nám konečně podaří mít k dispozici důstojný příbytek, neznamená to, že nebude vyžadovat žádnou údržbu. Velmi často se stává, že vlivem vyšší vzdušné vlhkosti nebo nedostatečným větráním se v bytě objeví plísně. Někdy si jich vůbec nemusíte všimnout, mohou být ukryté například za postelí, a stačí pak lůžko odtáhnout ode zdi a překvapí vás tu velký zelený flek.

městské byty

Plísně samy o sobě nejsou člověku nebezpečné, nebezpečí se objevuje až ve chvíli, kdy se ovzduším šíří jejich spory. Ale tomu se v bytě nedá zabránit, jediným účinným postupem je tedy likvidace plísní v zárodku, nejlépe vhodným dezinfekčním prostředkem. A poté je samozřejmě nutné zajistit dostatečné větrání, přísun kyslíku a odvlhčení stěn, je-li to třeba.

bytové domy

Plísně se ovšem objevují i v místech, kde byste je nečekali, například uvnitř potrubí vzduchotechniky. Na tu se často zapomíná, protože je skrytá ve stoupačce a není nám na očích, ale pokud je uvnitř potrubí dostatek živin, které plísně potřebují k rozmnožování, máte tu pak toho zeleného povlaku celé metry čtvereční.

Toto nebezpečí nepodceňujte, protože spory jsou toxické až tak, že snižují odpověď imunitního systému, oslabují játra a ledviny, mají negativní vliv na krevní oběh a mohou být také jednou z příčin onkologických onemocnění. Jestliže máte doma vzduchotechniku v provozu a aktivně ji využíváte například větráním z koupelny a vstupem z kuchyňské digestoře, nechte provést dezinfekci vzduchotechniky v rámci její revize. Ta také někdy odhalí i silnější vrstvy mastného prachu na vnitřních stěnách potrubí, a toto je velmi nebezpečná hořlavina, a za příznivých okolností také třaskavina. Neriskujte vznik požáru nebo dokonce výbuchu a zajistěte i dezinfekci potrubí, abyste neohrožovali vlastní zdraví a zdraví vašich blízkých.