Co je Informační model budovy (BIM)


Stavba domu rozhodně není nic jednoduchého, na tom se asi shodneme všichni. Jedná se o dlouhodobý, časově i finančně náročný projekt. Není tedy divu, že bychom měli využít veškeré nástroje, které můžeme mít k dispozici a které nám mohou pomoci.

Mezi ně patří i Informační model budovy (BIM) Scan 360. Tento nástroj mají k dispozici především architekti, a používá se ještě před zahájením stavby. Jeho použití je ideální v první fázi projektu, kdy dům teprve navrhujeme. Zde nám totiž může poskytnout neocenitelné služby.

rozestavěný dům

Jednoduše řečeno, tento program nám umožňuje převést náš (či architektův) návrh domu do 3D simulace. Díky tomu se pak v počítači můžeme podívat, jak bude výsledek vypadat v reálu a zjistit, zda s ním budeme spokojeni, nebo zda budou potřeba ještě nějaké úpravy.

Samozřejmě, vždy budeme mít k dispozici klasické papírové plány, avšak musíme přiznat, že ty nám neposkytnou až tak přesnou představu, jak bude dům nakonec vypadat. Přitom právě to je důležité, neboť v něm budeme bydlet v ideálním případě po dlouhá léta. Rozhodně se tedy vyplatí se předem ujistit, že nám bude naprosto vyhovovat.

klasický papírový plán domu

Tím však využití BIM nekončí. Jistě, je to nejběžnější způsob používání, a také nejdůležitější, avšak rozhodně ne jediný. Pomoci může také dělníkům během stavby, neboť ti se mohou podívat, jak má vlastně výsledek vypadat. Tomu mohou přizpůsobit své úsilí.

Není tedy pochyb, že se jedná o velmi šikovnou věc, která rozhodně najde nejen ve stavebnictví své uplatnění. Proto, pokud stavíme dům či chatu, bychom jej měli využít. Rozhodně nám pomůže navrhnout onu stavbu tak, aby přesně odpovídala našim požadavkům.

Jistě, není to samospásná věc. Stále se jedná o pouhý program, který je závislý na tom, co do něj lidé vloží. Návrh samotný tedy zůstane na nás či architektovi. Rozhodně nám však pomůže s vizualizací, a to je něco, co se rozhodně může hodit.