Začněme nanovo


Ve světě se děje mnoho věcí, které se nám nelíbí, děsí nás a jsou pro nás ohrožující. Zažili jsme dva roky pandemie. Museli jsme změnit ze dne na den, z hodiny na hodinu své životy. V jednu chvíli jsme opustili svá zaměstnání, školy, sociální skupiny, rodiny i přátele. Přišli jsme o kulturu, koníčky i velkou část zdravotní péče. Žili jsme v odloučení, izolaci, hledali cesty, jak na dálku pomoci druhým, protože lidský kontakt byl rizikový. Schovali jsme své obličeje, naočkovali se neznámými látkami, začali jsme hledat cesty prevence.

Ztratili jsme kontakt

Covid v podstatě přešel a my jsme se vrátili k normálnímu životu. Ale ne všichni a všude. Jsou země, kde se od jedné katastrofy přešlo ke druhé. Ve světě vypukly války, které si vybírají strašlivé oběti. Lidé prchají z domovů, umírají, zažívají neskuteční muka ztráty domova a rodiny. A těchto zemí je řada. Jiné země jsou zase sužovány velkými teplotními výkyvy, přichází tornáda, extrémní horka, záplavové deště, zemětřesení, výbuchy sopek. Ani my ve středu Evropy toho nejsme uchráněni.

V neposlední řadě okolní země i Českou republiku trápí inflace, navýšení cen základního zboží a zastavení růstu nebo dokonce snížení platového stavu. Někteří lidé si odřeknou zahraniční dovolenou. Jiným ale začíná boj o přežití – kde budu bydlet, čím nakrmím svoje děti, jak jim zajistím vzdělání, kroužky, kde vezmu peníze na vodu, plyn, benzín atd.?

Nemusíme se cítit ztracení

Vysoké ceny energií jsou pro nás skutečně alarmující. Proto je třeba začít hledat alternativní cesty. Jednou z nich je využití obnovitelných zdrojů energie, jako je sluneční záření. To je zdarma a přístupné všem. Pokud se rozhodnete jej využít, můžete si zvolit solární elektrárnu. Pokud využijete na fotovoltaické elektrárny dotace, které stát nově v posledních dvou letech nabízí, můžete za ne příliš vysokou cenu získat velké finanční výhody na mnoho následujících let. Ušetříte na odběru elektřiny, a navíc se budete cítit lehčeji, protože jste právě pomohli naší planetě.