Zakoupili jste nebo zdědili byt v cihlové městské zástavbě, který je v původním stavu, přičemž dům pochází z první poloviny šedesátých let minulého století? Tehdy se takové bytovky stavěly u nás jako na běžícím pásu a buďme rádi, že se stavěly, protože více než třetina národa by dnes neměla kde bydlet. Před šedesáti lety se však veškeré technologie pohybovaly na mnohem nižší technické úrovni, což zasáhlo i bytové domy. Projevilo se to například na elektroinstalaci, kde namísto měděných vodičů vládl hliník, a také na rozvodech pitné vody a odpadovém potrubí. Běžně se tu vyskytovaly odpadní novodurové trubky a voda vedla v bytech ve zdi a někdy i mimo zdivo v ocelových pozinkovaných trubkách.
Tam, kde se v domácnostech objevila velmi tvrdá voda, a ta se bohužel nachází na velké ploše území republiky, se častěji stávalo a stává, že se v potrubí usazují vápenité ionty. Podobně, jako například vápenec v jeskynních systémech v Českém krasu na Berounsku. Zatímco vápencové krasové útvary jsou návštěvníky jeskyní vítány, vápenec v potrubí bytového domu nemá co pohledávat. Jakmile se vám vápníkem ucpou trubky, musíte je vyměnit za nové, nebo alespoň pracně a draze vyčistit.
V bytech v původním stavu se můžete docela často shledat se zúženým průřezem potrubí, což se pak projeví ve sníženém výkonu celé soustavy, voda protéká trubkami pomaleji a pod menším tlakem a vy máte pocit, jako kdyby neustále někdo zastavoval vodu v domě. Tohoto nepříjemného jevu vás zbaví výměna vodoinstalace za novou a také změkčovače vody, s nimiž se zachytí vápenité a někdy i nežádoucí hořečnaté nebo železité či manganové ionty, a vy pak budete využívat všechny závislé spotřebiče zcela bez obav. Instalatér z Prahy vám pak v rámci rekonstrukce může vyměnit i topné radiátory, zhotovit podlahové vytápění, anebo topnou soustavu alespoň vyčistit tlakovým kompresorem Ropuls Roclean.