Co byste měli zvážit před porodem

Nastávající rodiče stojí ještě před příchodem jejich miminka na svět před těžkým úkolem, a tím je výběr věcí do výbavičky. Zejména maminky mají tendence se nechávat ovlivňovat známými osobnostmi a kupovat všechno co u nich vidí. Jenže miminko potřebuje v prvních měsících hlavně vás, teplo, klid, jídlo, oblečení a plenky. Je zbytečné kupovat dekorace a hračky, to můžete dokoupit kdykoliv. Ve výbavičce pro první měsíce života vašeho miminka by mělo být jen pár věcí.

  • Kvalitní oblečení z mušelínu, bavlny a nebo bambusu
  • Mast na opruzeniny
  • Plenky

svrchní kalhotky

I když se vám to možná zdá zvláštní, opravdu zpočátku nepotřebujete všechno co vidíte. Zcela zbytečná je kosmetika, a není dobré kupovat nic předem do zásoby po velkých počtech. Nikdy předem nevíte, co vašemu miminku sedne a co mu naopak bude vadit. Měli byste dát velkou pozornost zcela jiným směrem, a to je přebalování. Drtivá většina rodičů se rozhodne pro jednorázové plenky, protože jsou jednodušší na používání. Prostě je vyhodíte a máte po starostech. Jenže se nedá mluvit o ekologii a už vůbec ne o ekologii. Existují sice levné plenky, ale jsou většinou plné chemie a plastů, a proto často způsobují opruzeniny.

jednorázová plenka

Látkové pleny pro miminko jsou daleko lepší volbou, protože jsou prodyšné, a díky tomu pokožka volně dýchá. Snižuje se tak výskyt opruzenin, a také snížíte tvorbu odpadu. Udává se, že za život dítě spotřebuje tunu jednorázových plen, a to už je hodně velké číslo. Když zkusíte alespoň na doma látkové pleny, objem odpadu bude alespoň za vaše děti daleko nižší.

Není třeba se jich bát
Rodiče je odmítají zejména proto, že si nechtějí přidělávat práci s jejich praním. Je to sice pochopitelné, ale není to nic hrozného. Pleny stačí namočit, a ručně z nich musíte odstranit stolici. Poté je můžete vyprat. Vyzkoušejte je alespoň na občasné nošení, možná jim nakonec dáte přednost.